Lenovo Thinkcenter E73 i3 4th Gen 17 inch desktop
₹70,000.00 Original price was: ₹70,000.00.₹25,000.00Current price is: ₹25,000.00.
Asus 19 inches i7 8th gen All in One Desktop Computer
₹89,999.00 Original price was: ₹89,999.00.₹24,999.00Current price is: ₹24,999.00.
Dell Optiplex 790 17 Inches i3 Desktop Computer
₹90,000.00 Original price was: ₹90,000.00.₹19,999.00Current price is: ₹19,999.00.
Dell Optiplex 790 Desktop (IntelCore i3/8 GB RAM/ 1 TB HDD/ Windows 10 Pro,MS Office/Intel Q65 Express Chipset/DVD R/W, 17″Monitor(1398 x 780), Black
| Brand |
Dell |
|---|---|
| Processor |
Core i3 |
| RAM |
8 GB |
| Storage (HDD/SSD) |
1 TB |
| Screen Size |
15.6 Inches to 19 Inches |
| Operating System |
Windows 10 Pro |
| Graphic Card |
Intel Integrated |
| Condition |
Refurbished |
Description
Dell Optiplex 790 Desktop (IntelCore i3/8 GB RAM/ 1 TB HDD/ Windows 10 Pro,MS Office/Intel Q65 Express Chipset/DVD R/W, 17″Monitor(1398 x 780), Black
Technical Details
| Brand | ‎Dell |
|---|---|
| Manufacturer | ‎Dell Computers, Dell |
| Series | ‎Optiplex-cr |
| Colour | ‎Black |
| Form Factor | ‎Small Form Factor |
| Item Height | ‎49.02 Centimeters |
| Item Width | ‎36.83 Centimeters |
| Standing screen display size | ‎17 Inches |
| Product Dimensions | ‎17.78 x 36.83 x 49.02 cm; 15.7 Kilograms |
| Item model number | ‎Dell Optiplex 790-cr |
| Processor Brand | ‎Intel |
| Processor Type | ‎Core i3 |
| Processor Speed | ‎2.8 GHz |
| Processor Count | ‎2 |
| RAM Size | ‎8 GB |
| Memory Technology | ‎DDR3 |
| Computer Memory Type | ‎DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | ‎8 GB |
| Hard Drive Size | ‎1 TB |
| Hard Disk Description | ‎HDD |
| Hard Drive Interface | ‎ATA |
| Hard Disk Rotational Speed | ‎7200.00 |
| Graphics Coprocessor | ‎Intel HD Graphics 2000 |
| Graphics Chipset Brand | ‎Intel |
| Graphics Card Description | ‎Integrated |
| Connectivity Type | ‎Wi-Fi |
| Number of USB 2.0 Ports | ‎8 |
| Optical Drive Type | ‎CD-RW&DVD-RW |
| Hardware Platform | ‎Windows |
| Operating System | ‎Windows 10 Pro |
| Included Components | ‎Cpu,Power Cord,Monitor, Keyboard, Wifi Adaptor and Mouse |
| Manufacturer | ‎Dell Computers |
| Country of Origin | ‎China |
| Item Weight | ‎15 kg 700 g |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Asus 19 inches i7 8th gen All in One Desktop Computer
Rated 0 out of 5
Dell Optiplex 19 inches i5 All-in-One Desktop Computer
Rated 0 out of 5
Dell Optiplex 380 17 inch Core2Duo Desktop Computer
Rated 0 out of 5
HP AIO PC 12th Gen Intel Core i3-1215U 21.5 inch FHD
Rated 0 out of 5
Lenovo ThinkCenter 19 inch, i5 All in One Desktop
Rated 0 out of 5
Lenovo Thinkcenter E73 i3 4th Gen 17 inch desktop
Rated 0 out of 5
Lenovo ThinkCenter M71e 19 inch i3 Desktop
Rated 0 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.