Dell Latitude E7470 Intel Core i7 6th Gen 14 inches Laptop
₹80,000.00 Original price was: ₹80,000.00.₹34,680.00Current price is: ₹34,680.00.
Acer Extensa 15 Lightweight Intel Core i3 11th Gen Laptop
₹41,999.00 Original price was: ₹41,999.00.₹29,990.00Current price is: ₹29,990.00.
Acer Aspire 5 Intel Core i5 12th Gen Laptop
₹74,999.00 Original price was: ₹74,999.00.₹57,990.00Current price is: ₹57,990.00.
Acer Aspire 5 Intel Core i5 12th Gen (8 GB RAM/512 GB SSD/Windows 11 Home/ MS Office 2021/ Fingerprint Reader/ Glacier Blue/ 1.76 KG/ A515-57 with 15.6 inches (39.6 cm) Full HD Display
| Brand |
Acer |
|---|---|
| Processor |
Core i5 |
| RAM |
8 GB |
| Storage (HDD/SSD) |
512 GB SSD |
| Screen Size |
15.6 Inches to 19 Inches |
| Operating System |
Windows 11 Home |
| Graphic Card |
Intel Integrated |
| Condition |
New |
Category: Laptops
Tags: acer aspire 5 laptops, acer i5 12th gen laptop, acer i5 laptops
Description
Acer Aspire 5 Intel Core i5 12th Gen (8 GB RAM/512 GB SSD/Windows 11 Home/ MS Office 2021/ Fingerprint Reader/ Glacier Blue/ 1.76 KG/ A515-57 with 15.6 inches (39.6 cm) Full HD Display
Technical Details
| Brand | ‎Acer |
|---|---|
| Manufacturer | ‎Acer, COMPAL Electronics (CHONGQING) Co., Ltd. / No.D01, Zone D, Air Port Section of LiangLu CunTan Free Trade Port Area, YuBei District, Chongqing, China |
| Model Name | ‎Aspire 5 |
| Model Year | ‎2022 |
| Product Dimensions | ‎23.8 x 36.3 x 1.8 cm; 1.76 Kilograms |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Ram Memory Installed Size | ‎8 GB |
| Maximum Memory Supported | ‎32 GB |
| Ram Memory Technology | ‎DDR4 |
| Computer Memory Type | ‎DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | ‎Solid State |
| Hard Disk Description | ‎SSD |
| Operating System | ‎Windows 11 Home |
| Processor Brand | ‎Intel |
| Processor Speed | ‎3.3 GHz |
| Processor Type | ‎Core i5 |
| Processor Count | ‎1 |
| Processor Model Number | ‎Intel Core i5-1235U |
| Graphics Card Description | ‎Integrated |
| Graphics RAM Type | ‎DRAM |
| Graphics Card Interface | ‎Integrated |
| Resolution | ‎1080p, 1280 x 720 |
| Special Features | ‎Fingerprint Reader, Backlit Keyboard |
| Mounting Hardware | ‎1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
| Number Of Items | ‎1 |
| Software Included | ‎Microsoft Office 365 |
| Standing screen display size | ‎15.6 Inches |
| Display Type | ‎LED |
| Resolution | ‎1920 x 1080 Pixels |
| Batteries Included | ‎Yes |
| Batteries Required | ‎Yes |
| Battery Cell Composition | ‎Lithium Ion |
| Total Usb Ports | ‎4 |
| Connector Type | ‎Wi-Fi, USB |
| Device interface – primary | ‎Keyboard |
| Manufacturer | ‎Acer |
| Country of Origin | ‎China |
| Item Weight | ‎1 kg 760 g |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Acer Extensa 15 Lightweight Intel Core i3 11th Gen Laptop
Rated 0 out of 5
Dell Latitude E7470 Intel Core i7 6th Gen 14 inches Laptop
Rated 0 out of 5
Dell Lattitude E5270 Intel Core I5 6th Gen 12.5 inches HD Laptop
Rated 0 out of 5
HP 840 G3 Intel Core i5-6300U 2.4Ghz 14 inches FHD EliteBook
Rated 0 out of 5
HP ProBook 430 G3 6th Gen Intel Core i7 Thin & Light HD Laptop
Rated 0 out of 5
Lenovo Intel Core i7 5600U 14-Inch (35.56 cms) 1920X1080 Laptop
Rated 0 out of 5

Reviews
There are no reviews yet.